ForuMatrax

Sadece Gülün.. Hepsi Bukadar..
 
AnasayfaPortalliTakvimGaleriSSSAramaKayıt OlKullanıcı GruplarıGiriş yap
En son konular
» Best speed dating company. Dating in gainesville.
Perş. Ağus. 04, 2011 5:43 am tarafından Misafir

» Medication In Carry On Luggagr
Perş. Ağus. 04, 2011 1:39 am tarafından Misafir

» Louis Vuitton
Çarş. Ağus. 03, 2011 7:01 pm tarafından Misafir

» barleans fish oils
Çarş. Ağus. 03, 2011 2:03 pm tarafından Misafir

» Wellnigh as frugal as download
Çarş. Ağus. 03, 2011 8:04 am tarafından Misafir

» apap codeine anti-inflamatory
Çarş. Ağus. 03, 2011 7:09 am tarafından Misafir

» Metformin, such beginning plant-derived
Çarş. Ağus. 03, 2011 6:38 am tarafından Misafir

» health benefits of fish oil pills
Ptsi Ağus. 01, 2011 9:18 pm tarafından Misafir

» x-Hack hack you
Ptsi Ağus. 01, 2011 9:02 pm tarafından Misafir

En iyi yollayıcılar
Admin
 
Aşkböcüü
 
DESQUAR
 
mamisa
 
salak_insan
 
MurciéLaGo
 
Delikurt
 
m|2v
 
35tAm35
 
dere otu
 
Anket
Bir bayan ideal boy sizce kaç cm olmalı?
159cm ve aşağısı
0%
 0% [ 0 ]
160-164
0%
 0% [ 0 ]
165-169
43%
 43% [ 3 ]
170-174
43%
 43% [ 3 ]
175-179
14%
 14% [ 1 ]
180cm ve daha fazla
0%
 0% [ 0 ]
Toplam Oylar : 7

Paylaş | 
 

 800 yıl önce Robotlar yapan ilk Türk sibernetik bilgini

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 540
Yaş : --
Rep Puan Gücü : 414334
Kayıt tarihi : 18/09/07

MesajKonu: 800 yıl önce Robotlar yapan ilk Türk sibernetik bilgini   Ptsi Eyl. 24, 2007 3:04 am

Çağımızdaki, otomatik çalışan sistemlerin ataları olan, su robotlarını icat eden bir Türk bilim adamını tarihin sayfalarından günümüze taşıyoruz.

.:: CİZRELİ EB-ÜL-İZ Bu bilim adamı çağımızdan yüzlerce yıl önce keskin zekası ile elektrik kullanmadan sadece su ve mekanik parçalarla çalışan makineler yapmış ve günlük hayata geçirmişti. Adı Cizreli Eb-ül-İz olan bu mucit bundan 800 küsur yıl önce 1100-1200 yıllarında yaşadı.


Mumun yanarak erimesi ve ağırlığını kaybetmesi ile kurulan
Çift Otomatik Hareket sistemi

Selçuk Türkleri zamanından bahsediyoruz. Bu inanılmaz öykünün tek kanıtı yüzyıllara dayanmış ve müthiş icatların resimleriyle dolu orijinal kitabın el yazması kopyaları. Her zamanki gibi biz kendi bilim adamımızı tanımazken yurtdışında bilimsel kürsülerde ve tüm bilgisayar / sibernetik kitaplarında su mekaniği referanslarda yer alıyor. Tarih bize neler söylüyor? Artukoğulları Güneydoğu Anadoluyu fethederler. Şimdiki Mardin , Cizre'de buluşlar yapan Abdülaziz İsmail bin Razzaz başkent Diyarbakır'a çağrılır. Yirmibeş yıl boyunca üretir ve üretir. Hükümdarların büyük takdirini toplar ve hükümdar (Eb'ül Feth Mahmut İbn-i Mahmet İbn-i Karaaslan . Ne uzun isim değil mi?-) tarafından bu kitabı yazmakla görevlendirilir. Verimli hayatının büyük başarılarına karşın son derece alçakgönüllü bir üslubu olan Eb-ül-iz 1183 yılında başlayıp 25 yıl süren icatlar kataloğunu o zamanlar resmi dil olan Arapça ile yazar.


Cizreli Eb-ül-İz'in "Kıtab al Hiyal"
adlı Kitabı'ndan Debi Kontrol Sistemini Anlatan Şekil

Bu kitabın üç nüshası kütüphanelerimizde 800 yıl durur ama bir kişi çıkıp uygulayıp Teknoloji çağına hem bizim hem dünyanın belki 500 yıl önce girmesini sağlayamaz. Geçte olsa Avrupalılar tarafından yinede bizden önce keşfedilir. Otomatik Makineler tarihinde "Çağın Doruğuna Erişmiş Büyük Mühendis İbni Razzaz Cesari adıyla saygıyla anılır. Neden buluşları bu kadar önemlidir? İlk olarak mekanizmalar zamanının çok ötesindedirler. Enerji kaynağı , yönetim mekanizması ve feedback (geribesleme) sistemlerinin tümünün su, buhar gücü ve havanın itiş gücü ile yapılmış olması mucize gibidir. Üstelik tüm buluşlar insanımsı , estetik değerlere sahiptir. Ayrıca buluşları hayal ürünü değildir.


Otomatik abdest alma makinesi / Otomatik yüzen kayık ve otomatik Çalgılar

Alman Profesörü Widemann tarafından tekrar üretilip çalıştırılmışlardır. (Erlangen Üniversitesi) Çağın Harika Bilgini ( Bedi-ül Zaman Abdulaziz İbn-i al-Razzaz al Cesari. evet bu eski isimler gerçekten çook uzun) lakaplı Eb-ül-iz 'in kitabının kendisi kayıptır ama kopyaları, Topkapı Sarayı Üçüncü Ahmet Kütüphanesi (iki elyazması) ile Ayasofya Kütüphanesinde bulunur. (66 sayfası neyin değerli olduğunu anlayanlar tarafından çalınmış olarak) Daha sonra Kültür Bakanlığı bu kopyadan “Olağanüstü Mekanik Araçların Bilgisi Hakkında Kitap” adında 3000 adet tıpkıbasım kitap basmıştır. (ISBN 975-17-0698-X Kültür Bakanlığı - 1990).

Kaynak

http://www.mihrace.net/ebuliz

800 Yıl Önce Robotlar Yapan İlk Türk Sibernetik Bilgini Cizreli Eb-ül-iz. ( Toygar AKMAN / ECA Kültür Yayını) • Olağanüstü Mekanik Araçların Bilgisi Hakkında Kitap. (ISBN 975-17-0698-X Kültür Bakanlığı - 1990) • Bilim ve Teknik Dergisi ( Sayı:265 )


Dr. Toygar Akman'ı yirmi yıl önce Milliyet Yayınları arasında çıkan "Bilimler Bilimi Sibernetik" ve Karacan Yayınları arasında çıkan "Beşinci Boyut, Dünyanın Sibernetik Oluşumu" adlı kitaplarıyla tanımıştım. Açık yüreklilikle söyleyebilirim ki, "sibernetik" sözcüğünün anlamını da, içerdiklerini de ilk kez ondan öğrenmiştim.
Bu konu hep ilgimi çekmiştir. Sanki orası yaratıcılık, gizem, mutluluk, buluş ve bilgelik dolu bir ıssız adaymış gibi görünür gözüme. Yıllardır, "Doğu'dan bilimadamı çıkmaz! Siz hiç, bir Türk mucit gördünüz mü, duydunuz mu? Türklerin icat ettiği bir şey var mı? Her şey Batı'da icat edilmiş!" diyenlere bu kez bir yanıtım var. Dr. Toygar Akman'ın, Kaktüs Yayınları arasında çıkan "Sibernetik, Dünü Bugünü Yarını" adlı kitabını okusunlar. Okusunlar ki, bu arada 800 yıl önce robotlar yapan Türk bilgini Cizreli Eb-Ül-İz'i tanısınlar.
***
Toygar Akman'ın kitabını aldığınızda, Cizreli Eb-Ül-İz'i tanımakla kalmayıp, onun 800 yıldır çevrilmeyi, günışığına çıkmayı bekleyen kitabı konusunda da bilgi sahibi olacaksanız. Eb-Ül-İz, 13. yüzyılda Artuk Türklerinin hükümran olduğu Diyarbakır'da yaşamış ve hükümdarlara yaptığı otomatik makinelerle, buluşlarıyla kendisine ayrıcalıklı bir yer edinmiş ünlü bir bilimadamımız. Bence onun kitabının, Diyarbakır Kütüphanesi'nde sessiz sessiz raflarda dururken Toygar Akman tarafından keşfedilişinin öyküsü de ilginç. Bu kitabın öyküsü bana, Kaşgarlı Mahmut'un "Divanü Lügat-it Türk" kitabının bulunuşunu anımsattı. Demek ki biz, kültürümüzün köşe taşlarını ya rastlantı sonucu buluyoruz, ya da hiç yokmuş gibi kaybediyoruz.
***
Toygar Akman, 1972 yılında Diyarbakır'a bir gezi yapar. Hava soğuk ve karlıdır. Demiryolları işlememekte, sis ve fırtına nedeniyle de uçaklar kalkmamaktadır. Toygar Akman'a yapacak tek şey kalmıştır: Soğukta çevreyi de gezemeyeceğine göre, bir kütüphaneye gidip kitaplıkta inceleme-araştırma yapmak... İşte bu inceleme sırasında Toygar Akman, kütüphanede "Kara-Amid" adlı bir dergiyi incelerken, derginin ikinci cildinde İbrahim Hakkı Konyalı'nın "8 Asır Evvel Türk Sarayları Makineleşmişti" isimli yazısını okurken, 13. yüzyılda Artuk Türklerinin hükümran olduğu Diyarbakır'da Cizreli Eb-Ül-İz adlı bir bilginin yaşadığını keşfeder. Ve yine bu yazıdan, Eb-Ül-İz'in bir elyazması kitabı olduğunu, bu kitabın orijinalinin de Topkapı Sarayı III. Ahmet Kitaplığı'nda bulunduğunu keşfeder. Diğer bir elyazması kopya da Ayasofya kütüphanesinde bulunmaktadır. Ama ne yazık ki, kitabın 66 sayfasının çalındığını yine bu yazıdan öğrenir.
***
Bilimadamımız dayanamaz, birkaç yıl sonra Amerika'ya gider. Metropolitan Müzesi'nin İslam Sanatları Bölümü'nde Eb-Ül-İz'in kitabından koparılıp sergilenen renkli resimlerle bezeli iki sayfayı orada içi burkularak görür. Bu yapraklardan biri "Filli ve Kuşlu Bir Otomatik Aygıtı", öteki de "Otomatik Atlı ve Müzisyenler Aygıtı"dır.

***
İşin başka bir ilginç yanı, Eb-Ül-İz'in kitabının başında, "25 yıl Artukoğulları hükümdarlarına bu otomatik aygıtları yaparak hizmet ettim. Hükümdarımın isteği üzerine bu kitabı yazdım. Benden önce çeşitli otomatik aygıtlar kurabilen bütün bilginlerin eserlerinden yararlandım. Kendi buluşlarımı da katarak yeni makineler yaptım," demesine karşın, Amerika'da sergilenen Eb-Ül-İz'e ait eserlerin altında İngilizce "13. yüzyılda Mısır Sultanı Memluklar döneminde yaşamış Müslüman mühendis Aljasari" diye yazması. Akman'ı eserin çalınmasından da daha çok bu üzüyor.

***
Bilimadamımız, Eb-Ül-İz'in layık olduğu yeri bulması, onun ve eserlerinin tüm insanlığa tanıtılması için elinden gelen girişimlerde bulunuyor: TÜBİTAK'tan Kültür Bakanlığı'na kadar... Ama ne yazık ki, aradan bu kadar yıl geçmesine karşın eser hâlâ dilimize çevrilip kültürümüze kazandırılmıyor ve biz 800 yıl sonra sibernetik biliminde "üstün denge durumunu" ortaya koyan Ross Ashby'nin belirttiği sistemi, çağlar öncesinde uygulayan bir Türk bilimadamını yeni kuşaklara tanıtamıyoruz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
800 yıl önce Robotlar yapan ilk Türk sibernetik bilgini
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
ForuMatrax :: Türkiyem :: Tarihimiz :: Genel Tarih-
Buraya geçin: