ForuMatrax
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ForuMatrax

Sadece Gülün.. Hepsi Bukadar..

AnasayfaPortalliGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
En son konular
» Best speed dating company. Dating in gainesville.
BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_minitimePerş. Ağus. 04, 2011 5:43 am tarafından Misafir

» Medication In Carry On Luggagr
BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_minitimePerş. Ağus. 04, 2011 1:39 am tarafından Misafir

» Louis Vuitton
BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 7:01 pm tarafından Misafir

» barleans fish oils
BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 2:03 pm tarafından Misafir

» Wellnigh as frugal as download
BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 8:04 am tarafından Misafir

» apap codeine anti-inflamatory
BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 7:09 am tarafından Misafir

» Metformin, such beginning plant-derived
BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 6:38 am tarafından Misafir

» health benefits of fish oil pills
BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 9:18 pm tarafından Misafir

» x-Hack hack you
BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_minitimePtsi Ağus. 01, 2011 9:02 pm tarafından Misafir

En iyi yollayıcılar
Admin
BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_vote_lcapBİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_voting_barBİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_vote_rcap 
Aşkböcüü
BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_vote_lcapBİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_voting_barBİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_vote_rcap 
DESQUAR
mamisa
salak_insan
MurciéLaGo
Delikurt
m|2v
35tAm35
dere otu
Anket
Bir bayan ideal boy sizce kaç cm olmalı?
159cm ve aşağısı
BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_vote_lcap0%BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_vote_rcap
 0% [ 0 ]
160-164
 0% [ 0 ]
165-169
BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_vote_lcap43%BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_vote_rcap
 43% [ 3 ]
170-174
BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_vote_lcap43%BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_vote_rcap
 43% [ 3 ]
175-179
BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_vote_lcap14%BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_vote_rcap
 14% [ 1 ]
180cm ve daha fazla
 0% [ 0 ]
Toplam Oylar : 7

BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Erkek
Rep Puan Gücü : 608934

BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Empty
MesajKonu: BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri   BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri Icon_minitimePtsi Eyl. 24, 2007 2:56 am

BİLGE-KAĞAN'ın Öğütleri:

Bilge Kağan, altıncı yüzyılın başlarında, yedinci yüz yılın ortalarında, Mancur’ya dan İran’a kadar uzanan geniş bölgede, Asya’nın hakimi olmuş, Orhun Abideleri denilen “Ebedi taşa” da ”Türk Milletinin, Türk devletinin adı, sanı yok olmasın” yazdırmıştır.

“Ey Türk Oğuz Beyleri! Bu sözümü iyi işitin! Üstten gök çökmedikçe, alttan yer delinmedikçe biliniz ki, Türk milleti, Türk yurdu, Türk devleti, Türk töresi bozulmaz. Ey ölümsüz Türk milleti! Kendine dön! Milletin adı sanı yok olmasın diye, Türk milleti için, gece gündüz uyumadım, gündüzleri oturmadım. Kardeşim Kül Tigin ile ölesiye çalıştım. Birleşen milleti dağıtmadım. Türk Kağan Ötükende oturursa, Türk yurdunda sıkıntı olmaz. Ben Ötükende oturarak tek başına yurdu idare ettim. Çinlilerin değerli hediyelerine kapılmadım. Buna kapılan ne kadar Türk’ün öldüğünü, Çin boyunduruğuna girdiğini unutmadım. Tanrı yardım etti, Türk kağanı oldum. Dağılmış milletimi topladım. Fakir milletimi zengin ettim. Azalmış milletimi çoğalttım. Atalarıma layık bir evlat olmağa çalıştım. Ecdadımız törelerine öyle bağlı idi ki, bununla milleti mutlu ettiler. Onlar bilge kağandılar. Sonradan bilgisiz, beceriksiz kağanlar, Çinlilerin hilesine kandılar. Türk milleti, zengin ülkelerini kaybettiler. Türk kağanların cihanı tutan haşmeti maziye karıştı. Bu yüzden Türk yöneticileri köle, Türk kızları da cariye oldu. Türk adı yerine Çince isim kullandılar. Bu utanç vericidir. Yüce Tanrı, Türk’ün bu haline acıdı, babam İlter Kağanı Türklere Kağan yaptı. Babamın Türk ordusu kurt, Türk düşmanları koyun oldu. Kurt önünden kaçan koyunlar dağılıp gittiler.

Babam, Doğudan Batıya at koşturdu. Türkleri birleştirdi, Türk devletini ihya etti. Ben zengin ve parlak bir millete Han olmadım. Kardeşim ve yeğenlerimle birlikte yemin ettik, Türk milletinin, Türk devletinin adı, sanı yok olmasın diye gündüz oturmadım, gece uyumadım, çalıştım.”

Biz bu öğütleri sonuna kadar devam ettirelim, vatanı çakallara bırakmıyalım.
Dağda kurt ölmedikce şehirde çakallar türemez.....

BİLGE-KAĞAN’ın Öğütleri
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-